NEWS TIME
10-04-2021
Our precious members, volunteers and project stakeholders,

His Royal Highness the Prince Philip, Duke of Edinburgh and Husband to Her Majesty Queen Elizabeth II of the United Kingdom passed away on the 9th of April 2021.

The relations between Turkey and the United Kingdom have a long history stretching back to more than 400 years. As you also know, the United Kingdom has supported many of our projects and has had sincere efforts towards the prosperity and democratic participation of you, our project stakeholders. Thus we owe a debt of gratitude to the United Kingdom, to express in these circumstances as condolences for the passing of His Royal Highness the Prince Philip, Duke of Edinburgh.

In order to pay such debt of gratitude to some extent, I invite you to participate in the paying of our respects to the departed during the one-minute silence on the day of national mourning to be held in the United Kingdom due to the passing of the Prince Philip, Duke of Edinburgh on the 17th of April (17:00 Turkey Time). We will contact you from the contact details you had provided us with until the noon time on 17 April 2021, and give you a reminder for the "One Minute National Moment of Silence".

We would have liked to hold this activity collectively at our association headquarters,however, as you already know so well that COVID-19 pandemic is at much higher levels in Rize compared to Turkey average. Thus, any activities to be held by non-governmental organisations have been prohibited by Rize Governorship until the end of June 2021.

We hope that you will display the same interest and sensitivity you had shown to our project activities for this "One Minute National Moment of Silence".With the hopes that we will meet again soon at another activity, take care of yourselves…

Ms. Berrin YEGEN

President

10-04-2021
Değerli üyelerimiz, gönüllülerimiz ve paydaşlarımız,

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in eşi Majesteleri Edinburgh Dükü Prens Philip 09 Nisan 2021 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Türkiye ile Birleşik Krallık arasındaki ilişkilerin 400 yılın üzerinde tarihe dayanan uzun bir geçmişi bulunmaktadır. Sizin de bildiğiniz üzere Birleşik Krallık, birçok projemizi desteklemiş ve siz proje paydaşlarımızın refahı ve demokratik katılımı için samimi gayretleri olmuştur. Dolayısıyla Majesteleri Edinburgh Dükü Prens Philip’in şahsında Birleşik Krallık’a minnet borcumuz bulunmaktadır.

Bir nebze de olsa bu borcumuzu Edinburgh Dükü Prens Philip’inin ölümü münasebetiyle 17 Nisan 2021’de (Türkiye Saati ile 17.00’de) Birleşik Krallıkta düzenlenecek bir dakikalık ulusal sessizlik günüde bizlerde aynı şekilde merhuma saygılarımızı sunmaya davet ediyorum. 17 Nisan 2021 öğle saatlerine kadar bize vermiş olduğunuz iletişim bilgilerinizden size ulaşacağız ve ‘’Bir Dakikalık Ulusal Sessizlik Günü’’ için hatırlatmada bulunacağız.

Bu etkinliği topluca dernek yönetim merkezimizde düzenlemeyi çok isterdik ama sizlerin de çok iyi bildiği COVIT-19 pandemisi, Rize’de Türkiye ortalamasının çok üstündedir. Bu nedenle sivil toplum kuruluşlarının Haziran 2021 sonuna kadar etkinlik yapmaları Rize Valiliğince yasaklanmıştır.

Proje çalışmalarımıza gösterdiğiniz ilgili ve hassasiyeti ‘’Bir Dakikalık Ulusal Sessizlik Günü’’ için de göstereceğinizi umuyoruz. En kısa zamanda bir etkinlikte buluşmak ümidiyle, sağlıcakla kalınız…

Ms. Berrin YEĞEN

Başkan

bizdevarizdernegi
bizdevarizdernegi
bizdevarizdernegi
EZMOCESOFT
TEMA